
Pravo glasa za žene HRONOLOGIJA DOGAĐAJA
Žensko pravo glasa predstavlja jednako pravo glasa žena i muškaraca. Danas je to imperativ svakog demokratskog društva. Iako se zvanično kaže da je Novi Zeland prva država koja je 1893. uvela pravo ženama da glasaju, to je prva država od onih koje danas imamo zvanično...

Fondacija lokalne demokratije pokrenula fond za žene žrtve nasilja u porodici „Zajedno smo sigurne“
Sve informacije o kampanji su dostupne na www.zajednosmosigurne.ba, fb stranici www.facebook.com/zajednosmosigurne ili putem telefona +387 33 236 899. Donaciju možete izvršiti putem računa 3387302205402474 otvorenog kod UniCredit Bank dd Sarajevo.

NASILJE NAD ŽENAMA I NASILJE U PORODICI
Nasilje u porodici je krivično djelo koje je kažnjivo novčanom kaznom ili kaznom zatvora, a nasilje u porodici koje je uzrokovalo smrt žrtve kažnjivo je kaznom dugogodišnjeg zatvora!

Historija feminizma
Glasamo, a i dalje se ne čujemo!

Niko ne smije da te tuče!
Budi sigurna da se liku koji udari ženu ili ne može dignuti ili kad se digne uspravno ne stoji. Budi sigurna da lik koji udari ženu ili je to gledao kod kuće ili ima mamu koja ga je uvjerila da je mali bog.

Bijela boja: Borba koja ne prestaje
U procesu lobiranja za pravo glasa organizovali su se protesti kakve danas ne možemo ni zamisliti. Na tom putu izdvojile su se tri boje: ljubičasta koja predstavlja lojalnost, zlatna kao naklon suncokretima i bijela koja označava čistoću.

Poljska: abortus i demonstracije
Doktori u Poljskoj mogu odbiti izvršiti legalni pobačaj, a mogu i odbiti propisivanje kontracepcije na vjerskoj osnovi.

Sretan Međunarodni dan djevojčica
Danas, 11. oktobra 2020. godine, svećano se zaklinjem da ću podsticati sve djevojčice koje se nađu na mom životnom putu da razviju neophodne ključne vještine, da osnaže svoje potencijale, snagu, kreativnost i energiju.

Svjetske konferencije o ženama
Ujedinjene nacije organizirale su četiri svjetske konferencije o ženama. Konferencije su se dešavale u Mexico Cityju 1975., Kopenhagenu 1980., Najrobiju 1985. i Pekingu 1995.

BiH: Nasilje nad ženama – pandemija u sjeni #spasime
Zvanični podaci širom svijeta govore da je uslijed pandemije došlo do povećanja nasilja nad ženama. Zbog ograničenja kretanja i vanrednih mjera poduzetih u cilju sprječavanja širenja virusa, žene su prisiljene boraviti, duže nego inače, sa svojim nasilnim partnerima....

FEMINIZAM TREĆEG VALA (od 1990-ih do danas)
“Ne glasajte za njih ukoliko ne rade za nas. Ne spavajte s njima, ne jedite hljeb s njima, ne hranite ih ako im prioritet nije naša sloboda u kontroli našeg tijela i naših života. Nisam feministkinja post-feminizma. Ja sam TREĆI VAL.”

FEMINIZAM DRUGOG VALA (od 1960-ih do 1980-ih)
Početkom osamdesetih, uglavnom je bilo jasno da su žene ispunile svoje ciljeve i uspjele su promijeniti društveni stav prema rodnim ulogama, poništavajući opresijske zakone koji su se temeljili na spolu.

FEMINIZAM PRVOG VALA (od 1848. – do ranih 1900-ih)
Od drevne Grčke do borbe za žensko biračko pravo, žensko marširanje i pokret #MeToo, historija feminizma duga je i fascinantna. Evo svega što trebate znati o borbi za ravnopravnost spolova.

Politički položaj žena u BiH
Politički status žena u bh. društvu uvijek je napredovao sporo. Ispunjava se zakonska norma, bez stvarnog prisustva žena.